Mezi nejzajímavější novinky, které představili jednotliví výrobci tiskových strojů v uplynulých měsících, patří i digitální tiskový stroj hp indigo v12. Přichází s nemalými ambicemi a měl by se stát plnohodnotnou digitální náhradou flexotiskových strojů.

Celá zakázka bude hotová přibližně za 50 minut

Mezi nejčastější námitky tiskařů proti digitálním tiskovým strojům patří, že tisknou pomaleji než flexotiskové. Tato úvaha ale neodpovídá zcela realitě. Pokud bychom přirovnali situaci k automobilu, mohli bychom si položit otázku: Je pro vás důležitější, jak rychle auto jede, nebo za jak dlouho dojedete do cíle? A obdobné je to v tisku. Vezměme si zakázku, která je dlouhá 1500 m. Flexotiskový stroj připravím na tisk pěti barvami řekněme za 30 minut (nalepení štočků, výměna válců, vybarvení, nastavení správné barevnosti) a poté budu tisknout rychlostí 80 m/min. Celá zakázka bude hotová přibližně za 50 minut. Z uvedeného příkladu plyne, že průměrná rychlost včetně přípravy stroje je 30 m/min. A to je rychlost, které dokážou dnešní digitální tiskové stroje dosáhnout, a jejich příprava zakázky pro tisk se pohybuje v řádu minut.

Doba, za kterou se tedy dostanu do cíle (zhotovení zakázky) je stejná nebo i kratší. A přiznejme si, příprava flexotiskového stroje trvá v praxi déle – a čím je zakázka kratší nebo náročnější, tím pomaleji se tiskne. To ale není v tuto chvíli důležité. Všichni asi chápeme, že na kratší zakázky v délce do jednoho až dvou kilometrů jsou dnes vhodnější digitální tiskové stroje. Naopak na zakázky delší, kde je náročnější příprava stroje kompenzována tiskovou délkou, je lepší alternativou flexotiskový stroj. Pochopitelně pokud nebudeme tisknout proměnná data.

Nejdůležitější byla vyšší rychlost

Zvýšení rychlosti tisku bylo hlavním cílem vývojářů firmy HP Indigo (HPI). Je to logická snaha posunout využitelnost digitálních tiskových strojů i do oblasti dlouhých tiskových zakázek. V březnu představila tato společnost šestou generaci tiskových strojů Indigo. Novinka má název HP Indigo V12 a je založena na nové generaci architektury HP Indigo LEPx. Název je zcela odlišný od dosud používané jmenné konvence strojů HPI. Výrobce tím chce zdůraznit zcela rozdílnou koncepci a konstrukci zmíněného zařízení. Jedná se o tiskový stroj pro úzkou dráhu, který využívá všech výhod technologie HPI.

Nová architektura LEPx zdokonaluje základní technické parametry doposud používané metody LEP. Nové schéma zařízení využívá místo jedné zapisovací hlavy celkem šest hlav zcela nové konstrukce. Tím se několikanásobně zvyšuje rychlost tisku, která se vyrovnává analogovému při zachování výhod digitálního. Při tisku jednou až šesti barvami činí rychlost 120 m/min., 7–12 barvami je poloviční, tedy 60 m/min. Postupně jsou všechny barvy přeneseny z barevníků na přenosový nekonečný pás a z něj na potiskovaný materiál. Všechny barvy jsou tedy tištěny najednou a soutisk je zcela přesný.

To umožňuje tiskárnám etiket dosáhnout rychlosti a efektivity, díky nimž mohou být ziskové i při digitálním tisku zakázek velkého objemu. Barvy je navíc možné měnit i za chodu stroje, což přináší další časové úspory. Za 24 hodin je možno vytisknout 130 km zakázek. Obsluha stroje vyžaduje pouze jednoho operátora.

HPI V12 tiskne v HD rozlišení 1600 dpi na materiály do maximální šíře 340 mm. Umožňuje potiskovat širokou škálu substrátů od tloušťky 12 až po 450 mikronů. Tím je pokryt rozsah aplikací od shrink sleeve, wrap around, in mould etiket až po klasické lepidlové a samolepicí etikety. Zařízení nebude mít problém ani s tiskem krabiček.

Velmi zajímavá je délka raportu, která u stroje HPI V12 činí 5,33 metru. Jenom pro srovnání, odpovídá to válci se štočkem o průměru 170 cm (67”). Tato délka umožní nejen tisk atypických produktů, ale také optimální využití tiskové plochy.

Další novinkou je funkce Spot Master, nová, automatizovaná technologie pro rychlé nastavení simulace přímých barev během několika málo minut. Celý proces je zcela automatický, operátor provádí pouze měření požadované barvy podle vzorku a finální kontrolu barvy, která byla vytištěna simulací.

Nová metoda poslouží zákazníkům pro dosažení maximální barevné věrnosti a opakovatelnosti pro náročné zakázky, které donedávna nebylo možné realizovat jinak než přímými barvami. Jejich používání je historicky dáno limity tiskových technologií pro jejich věrné vytištění.

Použití přímých barev má pochopitelně nevýhodu ve flexibilitě jejich dodávky a v problémech zpracování zbytkových barev. Toto vše zde odpadá. Navíc bude tato funkce dostupná i pro některé stávající modely HPI.

Uvedení stroje pro běžný trh je naplánováno na rok 2022.

Autor: Martin Bělík
Zdroj: packaginherald.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj.